
Promootio Joensuun yliopistossa 2009, mukana RD Aluekehitys Oy:n toimitusjohtaja. Joensuun yliopiston kuvaaja.
KOULUTUS & VIESTINTÄ
TIEDON TUOTTAMINEN – VIESTINTÄ – IMPLEMENTOINTI
Koulutuksen keskeinen rooli on tuoreen ennakkotiedon siirtämisessä kohderyhmien käyttöön. Hankkeisiin osallistuvat panelistit ja muut osallistuvat organisaatiot, kuten hankkeiden ohjausryhmät, muodostavat keskeisen koulutuksen ja viestinnän kohderyhmän hankkeiden aikana.
Menetelminä ovat tietoiskut, työpajat, seminaariesitykset – hyödyntäen Internetiä toteutuksen tukena. Hankkeiden jälkeen korostuu usein ulkoisen viestinnän rooli ja siihen liittyvät seminaarit, luentosarjat ja muut kohderyhmätilaisuudet.
Oppilaanohjauksessa pyritään asiakaslähtöisen toiminnan toteutukseen ja toimijoiden henkilökohtaisten visioiden toteutuksen tukemiseen. Kysymys on prosessin ohjaamisesta, missä korostuvat henkilökohtaisten tavoitteiden selkiinnyttäminen ja henkinen rohkaisu.
Tiedon siirtäminen ja vuorovaikutus
PROSESSIN OHJAAMINEN
Henkilökohtaisten tavoitteiden selkiinnyttäminen
Markkinoiden ja kysynnän selvittäminen
Tuoreen, tutkimuksiin perustuvan asiatiedon tuottaminen
Henkinen rohkaisu
Käytännön toiminnan ohjaus
ESITELMÄT JA LUENNOT
Asiantuntijaesitelmä
Delfoi-menetelmä tulevaisuuden tekemisen työkaluna, Data-analytiikka ja visualisointi: Datan hankinta ja analyysi 3, Xamk koulutus 2021
Ennakointia ja osuvia ratkaisuja työvoiman saatavuuteen, Etiäinen-hankkeen tuloksia ja yhteistyömahdollisuuksia, Tampereen kaupunki 2020
Pohjoinen talous – Suomen talouskasvun veturi tulevaisuudessa, 2012

Koulutustilaisuuden iltavastaanotto Oulun kaupungintalolla 17.2.2012
Tulevaisuusvaliokunnassa 7.10.2009: Arktisen kuljetus-, energia-, ja ympäristöteknologian tutkimus – ja kehittämisohjelma käynnistettävä Ilmastonmuutos ja ilmastonmuutos – Hyvät naapurit, yhteinen ympäristömme, 2009
Esitelmät: Hitsaustekniikan ajankohtaispäivät (2013), Miten asiantuntijat valitaan ja niiden tietoa hyödynnetään ? (2013), Millainen on hyvä tulevaisuusväite? (2009), Delfoi ja turvallisuusanalyysit (2009), Delfoi-menetelmä innovaatiojärjestelmänä (2008).
SEMINAARIT JA KONSULTOINTI
Ammatillisten työelämäfoorumien kehittämispaja, case Kymenlaakso,
Etiäinen-hankkeen näkökulma, Tredu, 2021
Kokemuksia ja tuloksia Etiäinen-ennakointihankkeesta, Koulutuskuntayhtymä Brahe, Monikampus-hanke
Delfoi-tutkimuksen kommentointia, ohjausta ja konsultointia: Lappeenrannan teknillinen yliopisto 2012, Maanpuolustuskorkeakoulu 2010, Tampereen yliopisto, Oulun ja Lapin yliopisto, Mikkelin ammattikorkeakoulu, 2009
Miten yritykset voivat hyötyä tulevaisuudentutkimuksesta? Tulevaisuudentutkimus ja Delfoi-menetelmä, 2005
Suomen hyvinvointiklusterin kansainvälistäminen, 2000