Innovaatioiden syntyä edistää, jos keskittymässä on riittävästi saman alan toimijoita, jotka oppivat toinen toisiltaan. Kun seuraamme viranomaisten toimia, ne ovat usein päinvastaisia kuin puheet. Tulee Lex Nokiaa, telakkakilpailun estämistä. Suurinta veronmaksajaa kuunnellaan ja kumarretaan, Nouseville pienyrityksille ja kasvualoille ei luoda käytännössä maaperää, jos ne uhkaavat nykyisiä toimijoita. RD Aluekehitys Oy tunnetaan EU:n komissionkin ennakointioppaassa siitä, että se on kehittänyt työkalut, joilla alueellisia voimavaroja pyritään suuntaamaan kasvualoille. Nämä RD Aluekehityksen palvelut ovat kaikkien saatavilla.

Kuva. Kauppalehden nosto Aamulehden haastattelusta lisäsi keskustelua kaupunkiseutujen kasvun edellytyksistä.
”Energiateknologian innovaatioiden merkitys kasvaa Etlan viimesyksyisen talousennusteen uutisoinnit olivat vaasalaisille mieluisia. Erityisesti mieltä lämmitti paljon lainattu tulevaisuustutkija, tohtori Yrjö Myllylän toteama, että Vaasa on tulevaisuuden kasvukaupunki, koska sen elinkeinorakenne on energiateollisuuspainotteinen.
- http://energyvaasa.fi/energy_week/energy_week_2013/cgblog/9/109/Tulevaisuustutkija-Vaasa-on-tulevaisuuden-kasvukaupunki
- Etlan mukaan Pirkanmaan talous ei kasva ensi vuonna lainkaan
- Rohkeat alueelliset osaamisen valinnat ja suuryritysten intressit (Kaleva: Lex Nokia ampuu tykillä kärpästä).
- Rauman telakka – murroksessa on aina myös toivo ja mahdollisuus paremmasta tulevaisuudesta
- Pohjalainen 11.6.2015, kasvukaupunki Vaasan SWOT: ”Vaasassa on tietynlainen kulttuuri, että viranomaiset jalkautuvat yrityksiin kyselemään asioita”
HUOM.
Osa Vaasan kasvutarinaa on se, että se on pisimpään soveltanut Euroopan unionin parhainta alueellista ennakointikäytännön mukaisia elementtejä, menettelytavan Suomeen tulon varhaisvaiheista 1980-luvulla Jorma Höykinpuron johdolla. Vuosina 2006-2010 RD Aluekehitys Oy osallistui menettelytavan kehittämiseen Varsinais-Suomen elylle tekemissä viidessä sovelluksessa. Sitoutunutta tilaajatahoa edusti mm. ennakoinnin asiantuntija Jouni Marttinen. Alueellinen ennakointikäytäntö = alueellinen rakennemuutoksen hallintakäytäntö = innovaatioympäristö = työvoiman- ja koulutuksen tarvetutkimus valitulle toimialalla sovellettuna ! Kysy lisätietoja menetelmästä ja Vaasan roolista metodin käytössä!